Cavia aperea f. porcelus "US teddy"
Domesticated guinea pig - US Teddy
Hausmeerschweinche - US Teddy
Морская свинка - американский тедди
délka 20 - 36 cm, váha obvykle 0,7 - 1,2 kg, ale mohou mít i 1,8 kg
Domestikovaná forma jihoamerického divokého morčete. Má válcovitou postavu s velkou hlavou a krátkým krkem, zaoblený zadek bez ocasu. Na předních nohou má 4 prsty, na zadních 3. Má 12 zubů, z toho 4 hlodáky a zbytek stoličky.
Plemeno US Teddy je krátkosrsté a má zvláštní strukturu srsti, která roste kolmo od těla (jako plyšoví medvídci). Oblíbení jsou pro svou mazlivou, klidnou a nebojácnou povahu.
— již před objevením Ameriky Inkové (v dnešním Peru, Ekvádoru a Chile) chovali divoká morčata pro maso a kůži, ale také pro děti jako mazlíčky - v archeologických nálezech bylo několik mumifikovaných morčat, včetně různě barevných variant
— poprvé zmínil morčata (dokonce ochočená) již Kryštof Kolumbus koncem 15. století, v 16. století byla přivezena do Evropy a od 18. století se chovají jako domácí mazlíčci, což začalo v Anglii a nejdříve bylo jen výsadou bohatých lidí. Masové obliby se chov morčat dočkal až po 2. světové válce
— dorozumívají se pomocí pestré škály zvuků, výborně slyší, dokonce i ultrazvuk
— nejznámějším důvodem chovu morčat je jako domácí mazlíčci, ve velké míře se však chovají i pro laboratorní a krmné účely (např. jako potrava hadů), v některých zemích (především v Jižní Americe) se běžně konzumují, jako u nás králíci. Své místo mají i v jihoamerickém lidovém léčitelství (šamani pomocí morčat "diagnostikují" nemoci) a při náboženských obřadech
— v mnoha jazycích je morče nazýváno prase nebo prasátko, většinou mořské (němčina, ruština, polština, maďarština), někdy guinejské (angličtina, holandština), indické (francouzština) nebo pod. Prasátko pochází z latiny, ale původ tohoto pojmenování není znám, stejně tak nejsou spolehlivě objasněny ani přídomky - existuje mnoho variant a doměnek, proč tomu tak je, ale ve skutečnosti to nikdo neví.
Morčata jsou společenská, chovají se obvykle i ve větších skupinách, ačkoli se samci někdy mohou prát. Při chovu v domácnosti jsou náchylní na průvan, vhodnější je chov venku v ohrádce (možno i přenosné), kde mají možnost pastvy, musí mít také něco k obrusu hlodáků (dřevo, tvrdé pečivo). Morče se nesnaží utéct ani kousat. Toto plemeno není příliš vhodné do domácího terária, vzhledem k husté teplé srsti vyžaduje spíše chladnější podmínky.
Samice je říjná pouze 24 hodin a březí 58 - 75 dní. Do roka zvládne i 5 vrhů. Samice pohlavně dospívají ve 4 - 5 měsících, samci v 6 - 7.
Obvykle 2 - 6 mláďat, která se rodí plně vyvinutá a váží okolo 90 g. Mláďata mají vlnitou srst, která se v prvních měsících života mění na hrubou elastickou a hustou, rostoucí kolmo od těla. Mláďata bývají tmavší než dospělí jedinci.
tráva, seno, zelenina, ovoce (v menší míře), tvrdé pečivo, různé granule a směsi, které se v hojném množství vyrábí speciálně pro morčata
5 - 10 let, někdy až 15 let
domácí zvíře původem z Jižní Ameriky (zřejmě z oblasti And od Kolumbie, přes Ekvádor a Peru až po Bolívii). Plemeno US Teddy bylo vyšlechtěno v USA v Kalifornii (koncem 60. let).
předci domácích morčat žili na travnatých pláních, stejně jako dnešní divoké druhy
Cena adopce: 50 ,- Kč / měsíc
Toto zvíře adoptovali:
jméno a příjmení / firma | město | datum do | počet zvířat |
---|---|---|---|
Souřadnice Zoo:
50°13'21.029"N, 15°5'33.691"E
Správná funkcionalita je zaručena pouze u telefonů s operačním systémem Android.