Fotokoutek Maskarény byl zprovozněn v červenci 2011 jako zábavnou a poutavou formou podaný naučný prvek, kde se návštěvníci mohou vyfotit a zároveň se dovědět něco o zvířatech pocházejících z tohoto souostroví. Dominantním a jistě nejznámějším druhem je dronte mauricijský, kterého všichni znají spíše jako doda, případně pod archaickým lidovým názvem blboun nejapný.
Zcela první se ve fotokoutku objevila železobetonová socha (v životní velikosti) právě notoricky známého maurijského nelétavého ptáka doda, a to dospělého jedince a právě se klubajícího mláděte. Ten byl však příliš osamocený, tak jsme k němu přidali unikátní velkou želvu Vosmaerovu, která obývala Rodriguez v takovém množství, že se prý po jejích krunýřích dalo chodit aniž by člověk musel šlápnout na zem. Tato želva, příbuzná známým želvám obrovským ze Seychel, je výrazná svým tzv. sedlovým krunýřem (ve tvaru koňského sedla) - v přední horní části je vyklenut nahoru. Druhým nápadným a ještě výraznějším znakem této želvy je až metr dlouhý krk. Díky vyklenutému krunýři jej želva dokázala vytáhnout velmi vysoko a mohla tak spásat vyšší rostliny (keře). V angličtině kvůli tomu bývá označována také jako žirafí želva.
Posledním z řady vyhubených maskarénských druhů se ve fotokoutku objevil malý papoušek běloskvrnný z ostrova Réunion. Ten zaujme především děti, jelikož sedí na víku truhly s pokladem. Proč poklad? Maskarény, menší ostrovy ležící v jv. Africe (u madagaskaru), krom ojedinělé fauny a flóry, nechvalně prosluly též pirátstvím a ačkoli je v souvislosti s několika filmy s pirátstvím spojován hlavně Karibik, největší pirát všech dob - Olivier "La Buse" Levasseur - operoval právě v Indickém oceánu mezi Africkými ostrovy. Jemu patřila i největší kořist v dějinách lidstva - tzv. Portugalský poklad (jehož součástí byl mj. i proslulý "Ohnivý kříž z Goy"). La Buse byl pověšen (a hrob má) právě na Réunionu, proto tedy papoušek sedí na truhle se zlomkem z Portugalského pokladu (ten se dodnes nenašel a jedním z údajných nejpravděpodobnějších míst, kde by měl být uschován jsou vedle Seychel a Madaskaru právě Maskarény, jmenovitě Mauricius nebo Réunion).
Okolo fotokoutku jsou bambusové nebo rákosové rohože, aby na fotografiích nebylo rušivé pozadí. Přesto se jeden rušivý detail objevil, a sice okno budovy, před níž se fotokoutek nachází. Nebylo možné jej zazdít, proto jsme volili jinou, poněkud vtipnou, variantu. Do okna jsme umístili sochu černošky, přesněji řečeno míšenky z etnika Kafrů (potomků původních černých Afričanů a bělochů), která kouká z okna ven. Ta se stala záhy jedním z nejfrekventovanějších fotoobjektů, ačkoli je to způsobeno velmi pravděpodobně jejím oblečením typickým pro africké domorodce (není oblečená) a zároveň tím, že je v horních partiích těla velmi obdařena.
Fotokoutek je vybaven řadou informačních cedulek a to nejen jmenovkami vyhubených zvířat, ale svou cedulku mají i Kafři nebo pirát Olivier "La Buse" Levasseur a samozřejmostí je i infotabule o Maskarénách a jednotlivých ostrovech patřících do této skupiny. Pro sběratele a turisty jsme fotokoutek vybavili i automatem na pamětní mince, na jejichž lícové straně je vyobrazen dodo a na rubu logo zoo. V současné době (2017) se však již mince jen doprodávají. Automat bude přemístěn a mince budou mít nové motivy.
Souřadnice Zoo:
50°13'21.029"N, 15°5'33.691"E
Správná funkcionalita je zaručena pouze u telefonů s operačním systémem Android.