Lipotes vexillifer
Yangtze river dolphin (Baiji, Chinese river dolphin)
Chinesischer Flussdelfin (Baiji, Jangtse-delfin)
Китайский речной дельфин
délka 2 - 2,5 m (nejdelší 2,7 m) a váha okolo 140 kg
Jeden ze čtyř známých sladkovodních druhů delfínů - šedý až modrošedý ozubený kytovec, který měl oproti delfínům užší protaženější čelisti, výrazně menší a špatně vidící oči (řídil se echolokací - „sonarem”) a také menší a méně srpovitou hřbetní ploutev.
— obvykle se pohyboval rychlostí 10 - 15 km/h, ale byl schopen plavat i 60 km/h
— již od starověku ho v Číně nazývali „Bohyně řeky Jang c’-ťiang” a považovali za symbol míru a prosperity.
— tradiční čínská legenda říká, že delfinínovec je reinkarnovaná (převtělená) princezna, kterou vlastní rodina utopila, protože si odmítla vzít muže, kterého neměla ráda.
— byl chován v zajetí celkem ve třech zařízeních, ovšem jen v Hydrobiologickém ústavu ve Wuhanu byl více než jeden kus (3 samci a jedna samice) - 4 ze šesti delfínovců se v zajetí nedožili ani jednoho roku, jeden 2,5 roku a jen jediný 22,5 roku - samec Qi Qi - poslední delfínovec v zajetí (uhynul 14. 7. 2002). Tento samec byl preparován a zůstal v Hydrobiologickém ústavu. V muzeích (především čínských) existuje několik koster, lebek a kostí, v muzeích celého světa není více než 5 či 10 celých delfínovců.
Žil ve skupinách o 3 až 10 jedincích.
Samice po 10 - 11 měsíční březosti, mezi únorem a dubnem, rodila jediné tele (mládě všech kytovců se nazývá tele, samec je býk a samice kráva). Vzhledem k dlouhé březosti a péči o potomstvo trval rozmnožovací cyklus nejméně dva roky (tzn. max. 1 mládě za 2 roky). Samci pohlavně dospívali ve 4 letech, samice v 6.
Novorozenec měřil okolo 80 - 90 cm a samice se o něj starala ještě dalších 8 - 20 měsíců.
převážně ryby
odhaduje se zhruba 24 let
střední a dolní tok řeky a přilehlá jezera
Rok vyhubení:
14. července 2002 zahynul poslední delfínovec v zajetí - 22,5 roku starý samec Qi Qi v Hydrobiologickém ústavu v čínském Wuhanu.
V srpnu 2004 byl prokazatelně spatřen poslední delfínovec v přírodě. Nepotvrzené zprávy se objevily ještě v roce 2007, ale delfínovec čínský byl prohlášen za funkčně vyhynulého - tzn. buď definitivně vyhynutý nebo vzhledem ke způsobu života a stávajícím podmínkám neodvratně odsouzený k vyhynutí.
Příčiny a způsob vyhubení:
Od starověku byl v Číně nazýván „Bohyně řeky Jang c’-ťiang” a po celá tisíciletí žil v poklidné harmonii s obyvateli břehů „Modré řeky”. To se rapidně změnilo s nástupem čínské ekonomické reformy, která odstartovala katastrofální znečišťování řeky, zvýšený rybolov pomocí elektrických výbojů a neúměrný nárůst lodní dopravy (mnoho delfínovců se stalo obětí lodního šroubu). Podle písemných zpráv bylo ve 3. tisíciletí př. n.l. okolo 5000 delfínovců, přibližně stejný počet se odhadoval i v roce 1950, ovšem v roce 1979 zbývá posledních 400 ks a bajdži se dostává na seznam ohrožených druhů. V roce 1990 se populace snížila o polovinu a o rok později (1991) žije jen 120 ks. Poslední ránou se delfínovcům stala přehrada Tři soutěsky. Její stavba začala 1994 a již v roce 1998 bylo napočítáno posledních 7 zvířat! 2005 vznikl plán záchrany - na odchycení 5 delfínovců a přemístění do hlídaného jezera Tchian-e-čou, ovšem dlouhodobá třicetičlenná expedice vybavená nejmodernější technikou (podvodní kamery a mikrofony apod.) v roce 2006 nenašla ani jediné zvíře!
Cena sponzoringu: libovolná (z administrativních důvodů však nejméně 500,- Kč, přičemž doba umístění sponzorské cedulky je 1 měsíc za každých 50 Kč)
Sponzoři tohoto zvířete:
jméno a příjmení / firma | město | datum do | částka |
---|---|---|---|
Poznámka: více lidí projevilo zájem adoptovat vyhubená zvířata... Sochy samozřejmě adoptovat nelze, nicméně je možné stát se jejich sponzorem (přečtěte si více o této možnosti)
Souřadnice Zoo:
50°13'21.029"N, 15°5'33.691"E
Správná funkcionalita je zaručena pouze u telefonů s operačním systémem Android.