Dama dama
European fallow deer
Damhirsch
Европейская лань
Výška v kohoutku 85 - 110 cm (samice 75 - 90 cm), délka těla bez ocasu 130 - 175 cm (samice 115 -140 cm), ocas měří 18 - 27 cm. Váha se pohybuje od 40 do 95 kg (u samic 25 - 50 kg).
Evropský druh jelena s lopatovitými parohy. V letním období je červenohnědý s bílými skvrnami táhnoucími se v podélných řadách, břicho, nohy a okolí řiti (zrcátko) jsou bílé. Po celé délce hřbetu se táhne černý pruh. V zimním šatu jsou daňci tmavohnědí, skvrny jsou méně výrazné nebo nejsou vůbec viditelné. V zajetí jsou běžné i bílé, černé nebo tmavohnědé formy daňků.
— v antice byly daňci vysazeni na ostrově Rhodos, jelikož se věřilo, že zabíjejí hady
— daňci se chovají i na farmách - na maso
— daněk může na krátkou vzdálenost běžet až 50 km/h a vyskočit až 1,75 m vysoko, skoky v běhu mohou být až 5 m dlouhé
— donedávna byl daněk mezopotámský (Dama mesopotamica) považován za velmi vzácný poddruh daňka evropského, nedávné studie DNA však ukázaly, že jde o dva samostatné druhy
Samice s mláďaty a mladšími samci žijí ve stádech nebo skupinách (30 až 200 jedinců), starší samci často samotářsky.
Říje probíhá v říjnu a samec se páří s několika samicemi. Březost trvá asi 8 měsíců. Pohlavní dospělost nastává ve druhém roce.
Počátkem léta samice rodí většinou jen jediné mládě, které se sice umí brzy postavit na vlastní nohy, ale přesto několik prvních týdnů tráví ležením. Matka jej kojí 4 měsíce. Narozený kolouch měří okolo 30 cm a váží cca 4,5 kg.
v létě především tráva (daněk je přežvýkavec), mimo léto listy, dřeviny, výhonky, kůra stromů a keřů, plody, houby. V zajetí i ovoce, brambory, kukuřice, obiloviny atd. Vzhledem k vodnatosti potravy vydrží daněk dlouho bez vody.
15 - 20 let (obvykle 12 - 16 let), ale nezřídka i déle (nejstarší daněk se dožil 32 let).
Původní areál rozšíření daňka je Malá Asie a snad i Středomoří, ale v průběhu let od středověku byl jeho chov zaveden téměř v celé Evropě, na několika lokalitách Severní i Jižní Ameriky, Karibiku, JAR, Severní Afriky, afrických ostrovů, Japonska, Austrálie a na Novém Zélandu. Nejstarší zmínky o daňcích na našem území jsou z roku 1465 na Moravě (na Vyškovsku), v Čechách je chován od poloviny 16. stol.
Listnaté a smíšené lesy, které v přírodě neopouští, zatímco v oborách se nevyhýbá ani otevřeným pastvám.
Cena adopce: 700 ,- Kč / měsíc
Toto zvíře adoptovali:
jméno a příjmení / firma | město |
---|---|
Holečková Iveta | Miletín |
Konopáskovy Terezka, Maruška a Sonička | Šanov |
Souřadnice Zoo:
50°13'21.029"N, 15°5'33.691"E
Správná funkcionalita je zaručena pouze u telefonů s operačním systémem Android.