Anguilla anguilla
European eel
Europäischer Aal
Обыкновенный угорь
samice dorůstají okolo 1m (až 1,3 m), samci obvykle jen 40 cm, největší kusy váží 3 - 5 kg
Úhoř tvarem těla připomíná více hada než rybu, hřbetní, ocasní a řitní ploutve splývají v jednu, břišní chybí. Rozeznává se úzkohlavá a širokohlavá forma. V larválním stádiu je vzhled natolik jiný (malá průhledná rybka), že byly larvy dlouho považovány za samostatný druh. Barva se v průběhu života mění - od nejmladších (tzv. monté) bez pigmentace, přes žlutou, hnědou až po stříbrnou u dospělých před migrací.
— úhoř má silně vyvinuté kožní dýchání, přežívá zahrabán v bahně nebo přechodně i bez vody
— v jeho krvi je silně toxický jed podobný zmijímu, už 0,5g úhořího jedu zabije během 4 minut středně velkého psa, vydra se s tímto však dokázala vypořádat a úhoře loví. Úhoří jed se rozkládá při teplotě 60°C, proto se úhoři bez problému používají v kuchyni (tepelnou úpravou se jed odbourává), nebezpečné však může být zasažení oka nebo otevřené rány úhoří krví.
— rekordně nejvyšší doložený věk úhoře byl 85 let, u nás se úhoř dožil nejvyššího věku 68 let - jako čtyřletý byl v roce 1912 vypuštěn do kašny České pojišťovny v Praze ve Spálené ulici a uhynul v roce 1976, přičemž krátce před smrtí se proměnil do třecí migrující podoby (tzv. stříbrný úhoř)
— všichni úhoři (odkudkoli, ať již z Evropy či Afriky) se třou v Sargasovém moři, někteří kvůli tomu musí absolvovat cestu dlouhou až 7000 km.
— když larvy doplují zpět do Evropy, či Afriky, mění se nejdříve na bezpohlavní jedince, část jich zůstává v brakických vodách ústí řek a část pluje řekami do vnitrozemí. Ti kteří zůstanou v brakické vodě se mění na samce, ti kteří plují dále se mění na samice, proto jsou v ČR de facto jen samice úhořů.
— velkým problémem pro rozmnožování úhořů jsou umělé překážky na řekách (jezy, elektrárny apod.), mnoho úhořů se místo tření dočká rozsekání turbínou hydroelektrárny
— od roku 2008 je úhoř veden v Červené knize jako kriticky ohrožený
Úhoř se drží hlavně při dně, zahrabán do bahna, na lov vyráží po setmění nebo po dešti, kdy je voda zakalená. Je velmi pohyblivý a dokáže se pohybovat i pod nánosem bahna. Když se úhoř usadí, neopoští většinou své území. Pokud mu však z nějakého důvodů nevyhovuje biotop v kterém žije, je schopen se do jiné vody na kratší vzdálenost přemístit i po souši (obvykle během vlhké noci).
Rozmnožování úhořů bylo po staletí naprostým tabu. Rozluštění přišlo až počátkem 20. stol. a i tak je dodnes opředeno několika tajemstvími. Okolo 10. roku se úhoř mění do migrující podoby (stříbrná barva, zvětšené oči, uzavřený trávicí trakt) a vydává se proti proudu do moře. Po dobu 1,5 roku plave bez potravy přes Atlantik až 7000 km do Sargasového moře, kde se tře. Samice klade 400 - 700 tisíc jiker o velikosti 1 mm. Dospělí úhoři po tření hynou.
plůdek je Golfským proudem unášen ze Sargasového moře k Evropě. Tato cesta trvá 3 - 4 roky a na jejím konci se larvy mění v bezpohlavní monté. Část populace zůstává v brakických (smíšených) vodách a část pokračuje do vnitrozemí. Z většiny monté v brakických vodách se stávají samci a naopak z většiny sladkovodních samice. Proto jsou v našich vodách v podstatě jen samice.
Úhoři jsou velmi žraví dravci - úzkohlaví jedinci dávají přednost vodním bezobratlým (korýši, měkkýši), širokohlaví rybám a obojživelníků. Rádi vyžírají jikry ostatních ryb a rozšířený je též kanibalismus.
Většinou 8 -12 let, ale nezřídka i 20. Rekordmanem byl úhoř ze Švédského akvária, který se dožil 85 let!
téměř celá Evropa (sporný je výskyt v povodí Dunaje), Malá Asie a severozápadní Afrika (včetně Kanárských ostrovů, Azor a Madeiry). Introdukován byl na několika dalších místech světa, ne vždy však s valným úspěchem.
V Evropě začíná být chráněný a některé země již dokonce zakázaly jeho lov.
samice žijí ve vnitrozemských řekách (méně často i ve stojatých vodách), samci v ústí velkých řek (v brakické vodě), larvy tráví první 3 - 4 roky v moři (cestou do Evropy)
Cena adopce: 100 ,- Kč / měsíc
Toto zvíře adoptovali:
Jméno a příjmení/firma | Město |
Boháčková Malvína | Semice |
Tvaroha Roman | Kolín |