Kudlanka malajská

Deroplatys dessicata

English name Giant dead leaf mantis    Deutche name Gottesanbeterin Deroplatys dessicata    Russian name Малайзийский листовидный богомол   


Kmen: Členovci (Arthropoda)
Podkmen: Šestinozí (Hexapoda)
Třída: Hmyz (Insecta)
Infratřída: Novokřídlí (Neoptera)
Řád: Kudlanky (Mantodea)
Čeleď: Kudlankovití (Mantidae)

Rozměry

samička 7 - 8 cm, samečci 6 - 7 cm

Popis

kudlanka malajská má stavbu a tvar těla podobný jako většina kudlanek, povrch těla je však stylizován do imitace suchého listu (včetně složité žilnatiny na křídlech). Má hnědou až oranžovo hnědou barvu a na spodní straně křídel kresbu připomínající motýlí křídla.

Zajímavosti

― u všech kudlanek je rozšířený tzv. manželský kanibalismus - samička po páření samečka většinou sežere, velmi často s hostinou začne již během páření - zatímco sameček samičku páří, ona mu žere hlavu (samci jsou schopni páření i bez hlavy, bez hlavy dokonce páří silněji). Někdy samci své nápadnici nosí "svatební dar" - kořist, která samičku zaměstná na tak dlouho, aby sameček stihl utéci. Samičky si selektivně vybírají nejmenší samce. Pokusy bylo prokázáno, že hladové samičky přitahují mnohem méně samců než ty dobře živené.
― ačkoli jsou nejpodobnější asi kobylkám, pakobylkám nebo strašilkám, jsou nejpříbuzněší s termity a šváby.
― kudlanky jsou velmi starou skupinou hmyzu - nejstarší fosilní nálezy jsou straré asi 135 milionů let a pocházejí ze Sibiře. Celkem je známo okolo 25 fosilních (již neexistujících) druhů
― je-li kudlanka sama v nebezpečí, roztahuje přední nohy a křídla, aby se opticky zvětšila a vypadala ještě hrozivější a nebezpečnější
― v některých oblastech je výskyt kudlanek aktivně podporován na polích, zahrádkách apod., aby kudlanky regulovaly hmyzí škůdce.

Způsob života

Kudlanka je dravec, který většinu času nehybně číhá na kořist. Kudlanky svlékají kůži, protože s nimi neroste (samci 8x , samice 9x za život)

Rozmnožování

Jako u většiny kudlanek samička většinou po páření sežere samečka. Na podzim samička klade vajíčka, které obaluje lepivým sekretem, tvořícím ochraný obal. V každém takovém útvatu zvaném ootéka může být až okolo tisíce vajíček, většinou však jen pár stovek, někdy dokonce desítek.

Mláďata

Po 4 -6 týdnech se z vajíček se líhnou larvy zvané nymfy, které se brzy poprvé svlékají.

Potrava

hmyz (zvláště můry)

Dožívá se

4 - 6 měsíců

Výskyt

Malajsie (Borneo) a Indonésie (Sumatra)

Biotop

lesy nebo křovinaté oblasti

Sponzoři

Cena adopce: 50 ,- Kč / měsíc
Toto zvíře adoptovali:

jméno a příjmení / firma město datum do počet zvířat
       
       

Fotografie


ZOO plná zážitků
По-русски Polski Deutsch English
Poslat email Homepage
Zoo Chleby