Žije sám a vyhovuje mu to tak, péče o něj je jednoduchá, je čistotný a plný života. Jeho ochočení potřebuje čas a tvou trpělivost, ze začátku může i kousnout, takže buď ostražitý. Ve dne potřebuje klid a odpočinek, je totiž čilý hlavně v noci. Doma včas zjisti, jestli někdo není alergický.
Klec či terárium velké minimálně 50 x 30 cm podlahové plochy. Tam mu umísti hnízdo na spaní vystlané vhodným materiálem (kusy papíru, senem.. ne vatou) a různé prolézačky a šplhadla, protože křečci milují pohyb. Chovej ho samostatně, chceš-li jích mít víc, vyber si ty, kteří jsou na sebe odmala zvyklí, jinak by se nemuseli v jedné kleci snést.
K jídlu mu dávej stravu ze semen, obilí, čerstvého ovoce a zeleniny, oříšků, tvrdého pečiva, sena a čerstvé trávy (pozor na jedovaté rostliny). Křečci si rádi křečkují, takže jim zbytky potravy neodstraňuj. Výjimku dělej u méně trvanlivé stravy, která by se jim rychle zkazila (například tvaroh, vařené maso, vejce, čerstvá tráva). Zajisti mu stálou zásobu pitné čerstvé vody z napáječky s kovovým zakončením. Nezapomeň také na dřevo na hlodání (nejlépe topol, jabloň, vrba, dub a buk, naopak pozor na jedovaté dřeviny – jírovec, mahalebka..).
I v době, kdy třeba odjedeš na prázdniny, zajisti křečkovi péči. Už před koupí se na tom domluv s rodiči, zeptej se jich, jestli jim to nebude vadit.
Buď opatrný abys mu neublížil. Zvedej ho oběma rukama, ale ne příliš vysoko, je velice mrštný, mohl by ti upadnout a poranit se. Raději na něho nesahej, když spí, lehce se poleká a mohl by tě kousnout.
Bude spokojený i bez dalších křečků. Je přátelský a dobrý vztah s Tebou ho bude těšit. Je však aktivní především v noci, takže ho přes den příliš neunavuj.
Dopředu mláďatům zajisti nový domov. Potom dej samičku k samečkovi, buď přitom opatrný. Po početí samičku vrať. V říji je každé 4 dny po dobu 4 – 24 hodin.
Březost trvá přibližně 16 dní a můžeš očekávat průměrně 5 – 9 mláďat. Odstav je po 21 – 27 dnech.
Vyhledej veterináře. Může to být důsledek stáří, ale i prašnou podestýlkou, nebo dýchacími potížemi.
Může se poranit třískou nebo ostrým kouskem potravy, Jde o poranění jeho tváře – lícní torby. Pokud nějaké zbytky zůstaly zachyceny uvnitř, zajdi za veterinářem.
Nemocná místa se potírají teplou vodou, ve které je rozpuštěný lék. Pro něj si zajdi k veterináři, který Ti jistě poradí.
Bývají u starších křečků. Můžeš je ostříhat sám, ale potřebuješ speciální nůžky.
Vyhledej pomoc veterináře. Je to důsledek nedostatku tvrdé stravy (ořechy, tvrdé pečivo, dřevo na hlodání).
Opuchlý nos, pomalé dýchání, kýchání. Podávej mu vyváženou stravu a měj ho v teple. Raději navštiv veterináře, nachlazení by mohlo přejít v zápal plic.
Příčinou může být tření o klec, stáří, parazit, nebo opar lysivý (plísňové onemocnění). Ihned zajdi k veterináři.
Ihned vyhledej veterináře, křeček by mohl uhynout. Poznáš to podle mokrého a špinavého ocásku.
Pokud zazimuje, nebuď ho. Syrští křečci mohou upadnout do letargického stavu. Vypadají jako mrtví, ale za 5 – 10 minut se probudí.