Králík

Plemen králíků je mnoho a jestli nemáš dostatek místa, nebo s králíky začínáš, jsou pro tebe vhodnější ty menší. Králíci totiž potřebují velkou boudu s výběhem, kterou je třeba pravidelně čistit. Zjisti, jestli někdo u Tebe doma není na králíky alergický.

Co potřebuje?

Jestli máš k dispozici zahradu, udělej pro králíka velký výběh. Rádi vyhrabávají díry (podhrabou se), proto se ujisti, že takovou dírou ti tvůj neuteče. Dej mu tam boudu, kde nebude ani příliš teplo ani zima. Podestýlku mu měň jednou týdně a vždy nech přibližně čtvrtinu (tu čistší) v boudě, protože králíci mají své  místo rádi označené. Zbytky krmení odstraňuj každý den.

K jídlu mu dávej směs pšenice a ovsa, tvrdé pečivo, granule pro králíky, jablka, salát, mrkev, kvalitní seno, čerstvou trávu (pozor na jedovaté rostliny jako je zapařená tráva – způsobuje nadýmání), minerální liz a denně dostatek čerstvé pitné vody. Můžeš používat například napáječku s kovovým zakončením.
Nezapomeň také na dřevo na hlodání. Případně zelené větvičky stromů či keřů, dávej ale pozor na jedovaté  jako jsou škumpa nebo jírovec.

I v době, kdy třeba odjedeš na prázdniny, zajisti králíčkovi péči. Už před koupí se na tom domluv s rodiči, zeptej se jich, jestli jim to nebude vadit.
Do správné péče patří i časté česání, pokud sis vybral dlouhosrstého králíka.

Zacházení

Králíka zvedej oběma rukama, jednou rukou ho podeber pod hrudí a polož na předloktí, druhou ruku přilož na jeho zátylek a přidržuj jej. Zvedání za uši je zcela nevhodné, za kůži nad hrudníkem zvedej jen neochočeného králíka, který by jinak utekl a poškrábal Tě, ale není to pro něj příjemné. Můžeš si ho přivinout k sobě a jeho hlavu položit na své rameno.
Pohromadě se snesou jen samičky, které jsou na sebe od malička zvyklé. Dospělí samci se nesnesou vůbec.

Rozmnožování

Dopředu mláďatům zajisti nový domov. Potom dej samičku k samečkovi, buď přitom opatrný. Po početí samičku vrať. Může být březí několikrát do roka.
Březost trvá přibližně 31 dní a můžeš očekávat průměrně 6 – 8 králíčat.  Odstav je po 42 – 56 dnech.

Kdy jít k veterináři

Rýma

Nemocného králíka dej stranou od ostatních, aby je nenakazil. Může přerůst v zápal plic, takže raději vyhledej veterináře.

Parazité

Jedná se o blechy, vši, klíšťata a roztoče. Léky předepíše veterinář.

Obezita

Je to důsledek nevhodné stravy a nedostatkem pohybu. Změň tedy stravu a umožni králíkovi více pohybu.

Přerostlé zuby a drápy

Je to důsledek nedostatku tvrdého dřeva na broušení drápků a na ohlodávání. Vyhledej pomoc veterináře.

Zácpa a průjem

Mohou být způsobeny nadbytkem nebo nedostatkem čerstvé rostlinné stravy. Pokud trvají déle, než 24 hodin, zajdi k veterináři.

Myxomatóza a mor králíků

Lze jim předejít každoročním očkováním. Jde o smrtelná onemocnění.

ZOO plná zážitků
По-русски Polski Deutsch English
Poslat email Homepage
Zoo Chleby