Jelec tloušť

Squalius cephalus

English name European chub (Fat chub, Round chub, Chevin, Pollard)    Deutche name Döbel (Alet, Aitel, Eitel)    Russian name Голавль   


Kmen: Strunatci (Chordata)
Podkmen: Obratlovci (Vertebrata)
Nadtřída: Ryby kostnaté (Osteichthyes)
Třída: Paprskoploutví (Actinopterygii)
Nadřád: Kostnatí (Teleostei)
Řád: Máloostní (Cypriniformes)
Čeleď: Kaprovití (Cyprinidae)

Rozměry

délka obvykle max. 40 - 50 cm a váha 2 - 3 kg, jsou však známí i jedinci přes 60 cm s váhou okolo 6 kg

Popis

Jelec tloušť má válcovité zavalité tělo. Ústa jsou opatřena masitým pyskem. Hřbet je černozelený, boky stříbrné nebo stříbřitě žluté, břicho nažloutlé až bílé.

Zajímavosti

— rybáři jej nazývají klen, kleně, dyblink atd., říká se mu  ale i vodní prase, protože často číhá u výpustí splašků do řeky, které požírá a také kvůli své hltavosti. Patří k nejnenasytnějším českým rybám
— tloušti jsou pověsní tím, že jsou neustále ve střehu, navíc mají více než dokonalé smysly a především starší kusy se umí bravurně vyhýbat rybářským nástrahám

Způsob života

Rád se zdržuje u břehů hlavně pod převislými větvemi nebo u dna v rýhách a prohlubnich. Tvoří hejna o různé veliksti - čím vetší tloušti, tím méně početné hejno, největší kusy často žijí i samotářsky. Je aktivní i v zimě.

Rozmnožování

Tření probíhá od května do června v mělčích vodách. Samice se vytírá v dávkách, klade 40 - 100 tisíc jiker na 1 kg živé váhy. Vývoj jiker trvá asi 4 dny. Pohlavní dospělost nastává ve 2 - 4 letech (samci většinou o rok dříve než samice).

Mláďata

Mladí tloušti se rádi zdržují v mělčích malých potocích a až později se přesouvají do větších řek.

Potrava

typický všežravec, mladé kusy se živí zooplanktonem, dospělí požírají vše, co jim prostředí skýtá - vodní hmyz a jeho larvy, ryby, žáby a ostatní drobné vodní živočichy (jelec je velký dravec), menší hlodavce, úlomky rostlin, řasy, spadané ovoce. V zajetí rád konzumuje i zbytky od oběda, v přírodě velmi často požírá i všelijaké odpady a často dokonce číhá u výpustí splašků do řeky.
S vyjímkou největších mrazů, tloušti žerou i během zimy.

Dožívá se

průměrně jen 5 - 8 let, nejstarší jedinci 15 - 20 let

Výskyt

Celá Evropa (s vyjímkou nejsevernější části Skandinávie, severu Skotska, Irska a jihozápadního Balkánu), v Malá Asie na východě až po Írán a Kazachstán a v Rusku po řeku Severní Dvina. Vysazen byl v Irsku, Kalifornii a na Novém Zélandu.

Biotop

Původním prostředím jsou tekoucí vody, ale žije i ve stojatých, je velice odolný vůči znečištění. U nás obývá prakticky všechna pásma od cejnových až po spodní pstruhová.

Sponzoři

Cena adopce: 50 ,- Kč / měsíc
Toto zvíře adoptovali:

jméno a příjmení / firma město datum do počet zvířat
       
       

Fotografie


ZOO plná zážitků
По-русски Polski Deutsch English
Poslat email Homepage
Zoo Chleby