Homo sapiens sapines - Bushman
Human - Bushman
Mensch - Buschmann
Человек разумный - Бушмен
výška 1,4 - 1,6 m, přičemž mají ale delší trup a kratší končetiny
na této stránce je zkrácená verze textu, chcete-li, přečtěte si plnou verzi
Původní africký národ a dosud jeden z nejzaostalejších na světě. Po celém světě jsou tito lidé známí jako Křováci (v angličtině Bushman), oficálně se však jmenují Sanové.
Podle mnohých antropologů jde o jeden z nejstarších, ne-li zcela nejstarší národ světa. Křováci mají genetické stopy, které se nevyskytují u žádných jiných lidí světa – jedinečné znaky, které my nemáme, jelikož jejich předci jsou starší než počátek genetických změn současných moderních lidí. Jsou sice vývojově mnohem starší než my, ale nejsou s námi úzce příbuzní – nejsou našimi předky.
Jsou menšího vzrůstu, přičemž je ovšem jejich tělo (měřeno v poměru) delší než než naše a naopak končetiny jsou kratší. Mají vrásčitou kůži (kvůli udržení vlhkosti ve vráskách a zabránění vysoušení pokožky). Od černochů se liší světlejší pletí (světle hnědá s načervenalým nádechem), tenkými rty a výraznými mongoloidními rysy. Jejich vlasy jsou velmi krátké, kudrnaté a vyrůstající v maličkých chomáčcích. U žen je vyvinuta steatopygie (hromadění tuku v oblasti hýždí). Muži mají ještě větší anomálii – jejich penis je stále v poloztopořeném stavu.
Sanové žijí od střední doby kamenné téměř stejným způsobem života, který je na velmi nízké civilizační úrovni. Jsou tradičně lovci-sběrači, neustále putují krajinou a sbírají hlízy, byliny, hmyz, různé larvy, primitivními zbraněmi loví různá zvířata (lov trvá několik dní a muži během něj téměř nejí). Vyrábějí si primitivní nástroje ze dřeva, kostí, trávy apod. Žijí v oblastech s trvalým nedostatkem vody, což často řeší prehistorickým způsobem chytáním kondenzované vody do skořápky pštrosího vejce zahrabaného do země. Kvůli nedostatku vody nechovají žádná zvířata. Nemají žádné vesnice, staví si jen krátkodobá dočasná obydlí z trávy a klacků nebo si pomocí kolíků vytyčí prostor. Veškerý svůj skromný majetek mají v jediné kožené torně, kterou mají stále u sebe.
Žijí po tisíciletí v rovnostářské společnosti, kde se rozhoduje na základě porad a dohod celé komunity, v níž je postavení žen více méně rovné s postavením mužů. Děti mají velmi dobré vychování, dostává se jim učebnicově vlídného zacházení. Většinu dne tráví hraním s ostatními dětmi, jiné povinnosti nemají. Naprosté tabu v Křovácké společnosti je podřizování se nebo krutost vůči druhému pohlaví a podle toho jsou vychovávány i potomci. Velké množství času tráví vzájemnou konverzací, hudbou, tancem apod. Mluví kojsanskými jazyky, jež jsou velmi specifické používáním tzv. mlaskavek.
Sanové jsou natolik jiní, že byli ještě v polovině 19. století považováni za nejnižší formu člověka, což je sice evolučně pravdivé, ovšem tehdejší lid přirovnával Křováky k orangutanům. Dokonce když Holanďani kolonizovali jižní Afriku, lovili a jedli Křováky, jelikož je brali za lovnou zvěř, nikoli za lidi.
Od 80. či 90. let jsou Křováci v Botswaně (kde jich žije nejvíce) systematicky vytlačováni do vesnic v rezervacích kvůli nálezu diamantů na jejich území. Mnoho křováků tak muselo po 60 tisících let začít pěstovat plodiny, chovat zvířata nebo pracovat na rančích. Vystěhována byla celá populace botswanských Sanů. Celá situace nakonec skončila u soudu a Křováci, ačkoli nejchudší národ na světě, tuto kauzu vyhrál - v nejdelším a nejdražším procesu v dějinách země. Sanové se vystěhovali z rezervace, ale nátlak vlády neustal – zakázala Křovákům používat vodní vrty i lovit divoká zvířata. Ti co nadále loví, jsou zatýkáni, velká část ji ovšem propadla alkoholismu, depresím nebo nemocem, s kterými se dosud příliš nepotkávali (TBC, HIV...).
Původně Křováci obývali téměř celou jižní polovinu Afriky, pak byli bantuskými kmeny a později bělochy zatlačeni do těch nejnehostinnějších míst na jihu – hlavně v oblasti Kalahari a nyní, když jich je posledních 50 tisíc (asi jako jedno české okresní město), se zdá, že se jejich území bude muset zcvrknout ani ne na polovinu... Pokud se něco nezmění, jsou Sanové jako etnikum, zřejmě odsouzeni k záhubě nebo přinejmenším ke statusu „kriticky ohrožený“, stejně jako mnohá zvířata.
Původně obývali celou jižní polovinu Afriky, odkud byli ovšem vytlačení bantuskými kmeny, dnes žijí v několika ostrůvkovitých lokalitách především v Botswaně a Namíbii, méně jich je v Angole a Zambiii a nejméně v JAR a Zimbabwe
Cena sponzoringu: libovolná (z administrativních důvodů však nejméně 500,- Kč, přičemž doba umístění sponzorské cedulky je 1 měsíc za každých 50 Kč)
Sponzoři tohoto zvířete:
jméno a příjmení / firma | město | datum do | částka |
---|---|---|---|
Poznámka: více lidí projevilo zájem adoptovat vyhubená zvířata... Sochy samozřejmě adoptovat nelze, nicméně je možné stát se jejich sponzorem (přečtěte si více o této možnosti)